Najnowsze artykuły
- Zapytanie ofertowe na zakup i dostawę sprzętu komputerowego oraz oprogramowania do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Katowicach
- Zapytanie ofertowe na zakup, dostawę aparatury medycznej dla Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Katowicach
- PROTOKÓŁ z wyboru najkorzystniejszej oferty z przeprowadzonego zapytania ofertowego dla zamówienia o szacunkowej wartości netto od 15 001 zł do 65 000 zł
Najczęściej czytane artykuły
Standardy Ochrony Małoletnich
w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Katowicach
Przeciwdziałanie wszelkim aktom krzywdzenia małoletnich.
Standardy ochrony małoletnich to zbiór zasad, których przyjęcie sprawia, że Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Katowicach jest bezpieczne dla małoletnich – jego pracownicy/słuchacze potrafią zidentyfikować sytuacje stwarzające ryzyko krzywdzenia małoletniego oraz podjąć działania profilaktyczne i interwencyjne.
Standardy ochrony małoletnich
Standard I. Polityka:
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Katowicach ustanowiło i wprowadziło w życie Politykę ochrony małoletnich przed krzywdzeniem.
Dokument ten zawiera jasne wytyczne dotyczące tego, jak w szkole przeciwdziałać naruszaniu praw małoletnich, jak tworzyć środowisko przyjazne i bezpieczne małoletnim oraz jakie kroki podjąć w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa małoletnich. Ustanowienie Polityki ochrony małoletnich przed krzywdzeniem jest komunikatem zarówno dla pracowników/słuchaczy jak i dla przebywających w niej małoletnich oraz ich opiekunów, że w codziennej pracy szkoły realizowane są takie wartości, jak dobro małoletniego oraz jego prawo do życia w bezpiecznym i zapewniającym rozwój otoczeniu.
- Polityka dotyczy wszystkich pracowników i słuchaczy szkoły.
- Dyrektor zatwierdził politykę i odpowiada za jej monitorowanie i wdrażanie.
- Polityka ochrony małoletnich jasno i kompleksowo określa:
- zasady bezpiecznej rekrutacji pracowników
- sposób reagowania w placówce na przypadki podejrzenia, że małoletni doświadcza krzywdzenia
- zasady bezpiecznych relacji pracownicy/słuchacze - małoletni
- zasady ochrony wizerunku małoletniego
- Polityka jest opublikowana i promowana wśród całego personelu i słuchaczy, a poszczególne grupy są z nią aktywnie zapoznawane poprzez działania edukacyjne i informacyjne.
Standard II. Pracownicy/Słuchacze:
Placówka monitoruje, uczy i angażuje swoich pracowników/słuchaczy w celu zapobiegania krzywdzeniu małoletnich.
- W szkole przewidziany jest obowiązek składania przez pracownika w trakcie rekrutacji zaświadczenia o niekaralności za przestępstwa, a przez słuchacza zaświadczenia lub oświadczenia (Załącznik nr 1)
- Określone są zasady bezpiecznych relacji pracowników/słuchaczy szkoły z małoletnimi, wskazujące, jakie zachowania w placówce są niedozwolone, a jakie pożądane w kontakcie z małoletnim.
- Szkoła zapewnia swoim pracownikom/słuchaczom podstawową edukację na temat ochrony małoletnich przed krzywdzeniem i pomocy małoletnim w sytuacjach zagrożenia, w zakresie:
- rozpoznawania symptomów krzywdzenia małoletnich
- procedur interwencji w przypadku podejrzeń krzywdzenia
Standard III. Procedury:
W szkole funkcjonują procedury zgłaszania podejrzenia oraz podejmowania interwencji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa małoletniego.
- Szkoła wypracowała procedury, które określają jakie działanie należy podjąć w sytuacji krzywdzenia małoletniego lub zagrożenia jego bezpieczeństwa.
- Szkoła dysponuje danymi kontaktowymi placówek, z których przychodzą wizytujący małoletni (dyrektor przedszkola, dyrektor szkoły, opiekun grupy) oraz zapewnia do nich dostęp pracownikom.
- W szkole wyeksponowane są informacje dla małoletnich na temat możliwości uzyskania pomocy w trudnej sytuacji, w tym numery bezpłatnych telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży.
Standard IV. Monitoring:
Szkoła monitoruje i okresowo weryfikuje zgodność prowadzonych działań z przyjętymi standardami ochrony małoletnich.
Realizacja tego standardu oznacza, że Polityka ochrony małoletnich jest w szkole żywym dokumentem podlegającym bieżącej weryfikacji i aktualizowanym, jeśli wymaga tego dobro małoletnich.
Takie podejście zwiększa zaangażowanie i poczucie odpowiedzialności pracowników/słuchaczy i umożliwia pracownikom/słuchaczom sprawdzanie stopnia znajomości zasad i procedur, a także pozwala rozstrzygnąć ewentualne niejasności czy niespójności w regulacjach wprowadzonych w szkole.
- Przyjęta polityka ochrony małoletnich jest weryfikowana i oceniana, ze szczególnym uwzględnieniem analizy sytuacji związanych z ryzykiem wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa małoletnich (Załącznik nr 2).
Polityka ochrony małoletnich przed krzywdzeniem
Preambuła
Najważniejszym celem Polityki ochrony małoletnich przed krzywdzeniem jest podejmowanie działań przez pracowników/słuchaczy szkoły w najlepszym interesie małoletniego oraz dla jego dobra. Pracownik/słuchacz szkoły traktuje małoletniego z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracownika/słuchacza szkoły przemocy wobec małoletniego w jakiejkolwiek formie. Pracownik/słuchacz realizując te cele działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych szkoły oraz swoich kompetencji.
Standardy ochrony małoletnich zostały opracowane na podstawie Ustawy z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1606).
Rozdział I. Objaśnienie terminów
§1
- Pracownikiem szkoły jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub innych umów.
- Słuchaczem jest osoba ucząca się w szkole.
- Małoletnim jest każda osoba do 18 roku życia przychodząca do szkoły.
- Opiekunem małoletniego jest osoba przyprowadzająca małoletnich do szkoły.
- Krzywdzenie małoletniego to każde zamierzone lub niezamierzone działanie osoby dorosłej, które ujemnie wpływa na rozwój fizyczny lub psychiczny małoletniego.
- Przez krzywdzenie małoletniego należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę małoletniego przez jakąkolwiek osobę.
Rozdział II. Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia małoletnich
§2
- Pracownicy/słuchacze szkoły posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia małoletnich oraz stosują zasady bezpiecznych relacji pracownik – małoletni, słuchacz – małoletni (Załącznik nr 3).
- W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka, nauczyciele szkoły podejmują rozmowę z opiekunem grupy, dyrektorem przedszkola, dyrektorem szkoły.
Rozdział III. Procedury i zasady interwencji w przypadku krzywdzenia małoletniego przez dorosłego
§3
W przypadku wystąpienia podejrzenia przez pracownika/słuchacza szkoły, że małoletni jest krzywdzony, nauczyciel ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji dyrektorowi Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Katowicach, który następnie informuje dyrektora przedszkola lub dyrektora szkoły, z której przychodzą małoletni.
§4
W przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego przez innego małoletniego przebywającego w szkole, należy poinformować opiekuna grupy przedszkolnej, szkolnej o zaistniałej sytuacji.
Rozdział IV. Zasady ochrony wizerunku małoletniego
§1
- Szkoła zapewnia najwyższe standardy ochrony danych osobowych małoletnich zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
- Szkoła, uznając prawo małoletniego do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku małoletniego.
- Wytyczne dotyczące zasad ochrony publikacji wizerunku małoletniego stanowią Załącznik nr 4 do niniejszej Polityki.
§2
- Pracownikowi/słuchaczowi szkoły nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku małoletnich (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu małoletniego) na terenie szkoły bez pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego małoletniego.
- Jeżeli wizerunek małoletniego stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na utrwalanie wizerunku małoletniego nie jest wymagana.
§3
- Upublicznienie przez pracownika/słuchacza na stronie internetowej szkoły, facebooku szkolnym, instagramie szkolnym wizerunku małoletniego, który stanowi szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na utrwalanie wizerunku małoletniego nie jest wymagana.
Rozdział V. Przepisy końcowe
§1
- Polityka wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.
- Ogłoszenie następuje w sposób dostępny dla pracowników/słuchaczy szkoły, w szczególności poprzez wywieszenie w miejscu ogłoszeń dla pracowników i słuchaczy oraz zamieszczenie na stronie internetowej szkoły.
- Pracownik/słuchacz mający kontakt z małoletnimi zobowiązany jest do zapoznania się ze standardami ochrony małoletnich obowiązującymi w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Katowicach.
- Znajomość i zaakceptowanie procedur są potwierdzone podpisaniem oświadczenia (Załącznik nr 5), które dołącza się do akt osobowych w części B.